Otsikkona opinnäytetyössämme tulee olemaan Ohjaajana vieraassa kulttuurissa – kokemuksia Etelä-Afrikasta. Tuleeko kokemuksia-sana isolla vai pienellä alkukirjaimella ajatusviivan jälkeen otsikossa?
Ajatusviivan jälkeen voi tässä käyttää joko isoa tai pientä alkukirjainta. Kielikellon 1/2012 artikkelissa Otsikot ojennukseen kerrotaan näin:
Pääotsikko voi olla kaksiosainen. Jos alkuosa erotetaan jälkiosasta pisteellä, huutomerkillä tai kysymysmerkillä, kummassakin otsikon osassa käytetään isoa alkukirjainta. –– Jos otsikossa käytetään kaksoispistettä tai ajatusviivaa, jälkiosa voi alkaa joko isolla tai pienellä alkukirjaimella:
Tappajakoirien omistaja: Meitä on kiusattu jo vuosia ~
Tappajakoirien omistaja: meitä on kiusattu jo vuosiaMonikielinen kirjailija – harvinainen kirjailija?
Vau, mikä vehje! – Viihdelehtien vaikuttavaa kieltä
Aiheesta lisää myös Kotuksen ohjeessa Otsikot.

Facebook
Twitter