Sanaparit, joissa esiintyy -mallinen, -oloinen ja -näköinen, aiheuttavat päänvaivaa. Esimerkkejä: kireänoloinen, oudon oloinen, kipeän näköinen, hyvännäköinen, pirteän näköinen, pyöreänmallinen, hyvänoloinen, tuskaisen oloinen, pienenoloinen jne. Menihän näistä edes yksi oikein?
Yhteen ja erilleen kirjoittamisen säännöt ovat juuri näiden ilmausten osalta melkoisen sallivat: ilmaukset voidaan useimmiten kirjoittaa joko yhteen tai erikseen.
Suosittelen tutustumaan Kielitohtorin ohjeartikkeliin Ikihankala -inen, yhteen vai erikseen? Lisätietoja löytyy myös Kielitoimiston ohjepankista (esim. täältä ja täältä).
Käytännössä sellaiset sanaparit, joissa alkuosa on pitkä, on hyvä kirjoittaa erikseen: tuskaisen oloinen. Muiden osalta valinta voi nähdäkseni perustua makuasioihin.
Näiden ja muiden sanojen oikeinkirjoitusta voi aina kokeilla tarkistaa ilmaisesta Kielitoimiston sanakirjasta.

Facebook
Twitter